K.T WE OSMANLI_İMP

FORUM SAYFAMIZA HOŞGELDINIZ

NOT:MULTI DEN CEZA ALANLAR GİREMEZ
K.T WE OSMANLI_İMP

FORUM SAYFAMIZA HOŞGELDINIZ

NOT:MULTI DEN CEZA ALANLAR GİREMEZ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

57. alay Nedir ??? kimdir ???

3 posters
YazarMesaj
TaKuR
Yeni Üye

Yeni Üye
TaKuR

57. alay Nedir ??? kimdir ??? Empty
MesajKonu: 57. alay Nedir ??? kimdir ???   57. alay Nedir ??? kimdir ??? EmptyCuma Haz. 12, 2009 11:56 pm

57 İnci Alay
57. Alay –belki birçoğunuz duymuştur yada görmüştür- Çanakkale Savaşları’nın kaderini büyük oranda etkileyen bir askeri birlikti. 19. Tümen’e bağlıydı ve 19. Tümen komutanı Mustafa Kemal olarak atanmıştı.

Mustafa Kemal Çanakkale’ye geldiğince cepheden cepheye koşuyor ve gittiği her cephede başarılar sağlıyordu. Bir cepheye gitmek üzere görevli birliği ile beraber yola çıkmışlardı. Yol uzun ve çetin şartlarda olduğundan biraz mola vermişlerdi. O sırada Mustafa Kemal bir askerin koşar adımlarla onların istikametinde geldiğini gördü ve şu dialoglar yaşandı;

“- Nereye?
- Düşman Efendim…
- Düşmandan kaçılmaz.
- Cephanemiz bitti Komutanım…
- Cephaneniz yoksa süngünüz var” dedikten sonra Mustafa Kemal dinlenen birliğin koşar adımlarla ama dikkatli bir şekilde peşlerinden gelmesini emretti. O sırada Mustafa Kemal olay yerine varmıştı yani 261 rakımlı tepeye. Düşman askerlerinin inanılmaz bir şekilde yaklaştığını ve kendi askerlerinin çekildiğini gören Mustafa Kemal hepsine yere yatmalarını söyledi. O sırada karşı birliklerde yatma pozisyonuna geçmişlerdi. Mustafa Kemal o an tarihe geçen şu sözleri sarf etti ve tarihi kararını verdi; “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum. Biz ölünceye kadar geçecek zaman zarfında yerimize başka kuvvetler gelir, başka komutanlar hakim olabilir.” bu karardan hemen sonra tüm askerlere süngü taktırıp karşı hücuma geçirdi.

İşte o an Türklerin tarihinin kaderi o süngülerin uçlarıyla, ölen şehitlerin kanlarıyla belirgin bir şekilde yazıldı. Mustafa Kemal bir ilki gerçekleştirip kendi insiyatifi doğrultusunda hareket ederek düşman birlikleri püskürtmüştü.

Fakat bu olay tarihte birçok yerde yanlış olarak anlatıldı. Birçok kişi –ki bunların arasında bende vardım- 57. Alay’ın tamamının şehit olduğunu sanıyordu çünkü anlatılan o şekilde anlatılıyordu. Ama araştırdığım kaynaklar neticesinde en belirgin kanıtı Çanakkale Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın çıkarmış olduğu Çanakkale Deniz Savaşları adlı kitabında gördüm. Orada da 57. Alay’ın tamamının şehit olmadığı belgelerle kanıtlanıyordu. Ne yazık ki Çanakkale ile ilgili birçok hurafe mevcut… Hangisi doğru hangisi yanlış bilmek çok zor. Ama 57. Alay’ın hikayesi de bu…
P®øƒєﻛﻛíøиαL
Efsane Lider

Efsane Lider
P®øƒєﻛﻛíøиαL

MesajKonu: Geri: 57. alay Nedir ??? kimdir ???   57. alay Nedir ??? kimdir ??? EmptyC.tesi Haz. 13, 2009 7:10 am

Merhaba

kardesım elıne saglık ben bu olayını unutmusum guzel bır paylasım olmus devamı gelır ınsallah Smile
http://ayyildizlar.eniyiforum.net
TaKuR
Yeni Üye

Yeni Üye
TaKuR

MesajKonu: Geri: 57. alay Nedir ??? kimdir ???   57. alay Nedir ??? kimdir ??? EmptyC.tesi Haz. 13, 2009 8:54 am

ghost demiş ki:
Merhaba

kardesım elıne saglık ben bu olayını unutmusum guzel bır paylasım olmus devamı gelır ınsallah Smile

gelicek abi sen rahat ol Smile
gecebekcisi
Yeni Üye

Yeni Üye
gecebekcisi

Doğum tarihi : 05/07/89

MesajKonu: Geri: 57. alay Nedir ??? kimdir ???   57. alay Nedir ??? kimdir ??? EmptyC.tesi Haz. 13, 2009 6:50 pm

guzel paylasimlar geliyor ya. mustafa kemal ****** un bu sozunu biliyodum tabiki. ama 57. alay hikayesi ni bilmiyordum.

durmak yok devam. daha ogrenicegim ve ogrenicegimiz cok seyler var.

57. alay Nedir ??? kimdir ???
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» 57.alay Komutanligi Klan Daveti..